Протоиерей Сергий Лукьянов
Директор школы

DSC06517Родился 7 апреля 1958 г. в гор. Нью-Йорк. Крестил меня дедушка – прот. Петр Мочарский. С переездом семьи в Си-Клиф стал учиться в Русской школе и прислуживать в Св. Серафимовском храме прот. (впоследствии епископу) Митрофану Зноско-Боровскому. В 1969 г. мы переехали в Лейквуд, где в 1974 г. я окончил Русскую школу, в 1976 г. – гимназию. В 1976-78 гг. учился в Ocean County College (гуманитарные науки и музыка). В сентябре 1978 г. поступил в Св. Троицкую семинарию, которую окончил за три года в июне 1981 г. со степенью бакалавра богословия.

18 сентября 1977 г. в Св. Александро-Невском храме Лейквуда еп. Лавром пострижен во чтеца. 9 августа 1981 г. женился на Любови Иларионовне Афанасенко. 15 февраля 1982 г. митр. Филаретом рукоположен во иподиакона, 23 мая того же года – во диакона. 1 июня 1986 г. возведен в сан протодиакона. В 1981 г. начал преподавать в Русской школе. 29 августа 2000 г. архиеп. Лавром рукоположен во иерея. Имею 5 детей.

В марте 2009 г. митр. Иларионом назначен секретарем Восточно-Американской епархии. 12 сентября 2014 г. митр. Иларионом назначен ключарем и администратором Св. Александро-Невского кафедрального собора и директором Русской школы.


 Archpriest Serge Lukianov
School Principal

DSC06539Fr. Serge was born on April 7, 1958 in New York City. He was baptized by his grandfather – Archpriest Peter Mocharsky. When his family moved to Sea Cliff, he began studying at the parish school and serving in the altar at St. Seraphim Church under Archpriest (later Bishop) Mitrophan Znosko-Borovsky. In 1969, the family moved to Lakewood, where he graduated from Russian School in 1974 and high school in 1976. From 1976-1978, he studied humanities and music at Ocean County College. In September 1978, he enrolled at Holy Trinity Seminary, from which he graduated three years later in June 1981 with a Bachelor of Theology.

On September 18, 1977, he tonsured a reader in St. Alexander Nevsky Church by Bishop Laurus. On August 9, 1981, he married Lubov I. Afanasenko. On February 15, 1982, he was ordained a subdeacon by Metropolitan Philaret, and on May 23 of the same year, ordained to the diaconate. On June 1, 1986, he was elevated to protodeacon. In 1981, he began teaching at the Russian School. On August 29, 2000, he was ordained a priest by Archbishop Laurus. He has five children.

In March 2009, Metropolitan Hilarion appointed Fr. Serge secretary of the Eastern American Diocese. On September 12, 2014, Metropolitan Hilarion was appointed dean and administrator of St. Alexander Nevsky Diocesan Cathedral and principal of the Russian School.